Vergroening omgeving Museumpark
Vanwege de komst van het Depot Boijmans Van Beuningen werd de buitenruimte in en rond het Museumpark nieuw ingericht.

Klaar zijn:
- de herinrichting van de straat Museumpark en de Jongkindstraat,
- de herinrichting van het pleintje voor de bouwkeet Museumpark/Boijmans, de vijvers en tuin van Het Nieuwe Instituut,
- en het voorplein Depot Boijmans Van Beuningen.
Wat nog af moet, is het evenementendek.
Nieuws
De afgesproken opleverdatum van het evenementendek was 10 februari 2023. Door problemen heeft de aannemer deze datum niet gehaald. Na februari 2023 gaf de aannemer meerdere nieuwe opleverdata, maar het werk werd niet afgerond. Dit zorgde voor problemen met het evenementenseizoen. In 2023 konden er daardoor geen evenementen plaatsvinden.
Voor 2024 had de gemeente Rotterdam al afspraken gemaakt met De Parade en de Tour de France Femmes avec Zwift. Daarom werd het bouwterrein tijdelijk toegankelijk gemaakt, en in die periode werkte de aannemer niet. Na de herstart in augustus 2024 was er nauwelijks voortgang in het werk. Daardoor kwam het evenementenseizoen van 2025 in gevaar. De gemeente heeft daarom besloten het contract met de aannemer te beëindigen.
Het evenementendek is inmiddels volgens plan vergroend, maar de verharding en de noodtrappenhuizen zijn nog niet klaar. De betonnen vloer moet nog een coating krijgen en de noodtrappenhuizen moeten nog een definitieve gevelbekleding krijgen.
Inmei 2025 kon het eerste zomerevenement plaatsvinden op het deels vergroende Museumpark. Organisatoren en bezoekers waren positief over de groene inrichting. De gemeente bereidt nu (april 2026) een nieuw contract voor om de resterende werkzaamheden uit te voeren. Ook in 2026 krijgen de evenementen in het Museumpark voldoende ruimte. Het is op dit moment (april 2026) nog niet bekend wanneer de laatste werkzaamheden precies plaatsvinden.
Nieuwsbrief
Wij geven nu geen nieuwsbrief meer uit, we informeren u nu via deze webpagina.
Hoe ziet het gebied er nu uit?
- Er kwam op het voorplein rondom het depot veel groen in nieuwe plantvakken, met zitplaatsen langs de randen. Er zijn 75 bomen in het gebied geplant. De bestrating is vervangen door donkergrijs natuursteen.
- De vijvers bij Het Nieuwe Instituut kregen een veel groenere inrichting. Er kwam een wandelvlonder over de vijver tussen Café Westkop en de ingang van Het Nieuwe Instituut. Onder de vijver kwam een opslag (Urban Water Buffer) waar het water kan worden opgeslagen als het veel regent. Dat kan gebruikt worden om de waterkwaliteit in de vijvers te verbeteren en bij watertekort in droge tijden.
- De oostkant van de straat Museumpark en de gehele Jongkindstraat zijn opgeknapt. De definitieve herinrichting van de straat Museumpark is pas een paar jaar later. Dat komt door de werkzaamheden voor de renovatie van Museum Boijmans Van Beuningen.
Opvallende elementen in het ontwerp
Meer ruimte voor voetgangers, fietsers en groen:
- Meer bomen en plantvakken, meer ruimte voor voetgangers en fietsers en minder ruimte voor gemotoriseerd verkeer.
- Meer zitplekken. Vooral rondom de vijver en op het pad ‘door’ de vijver zijn meer plekken om te kunnen recreëren.
- Nieuwe (bloeiende) bomen, vaste planten en bloembollen.
Minder verkeer:
- Verkeersluw en het deel voor het Depot Boijmans Van Beuningen is afgesloten voor doorgaand autoverkeer. Leveranciers en hulpdiensten kunnen hier wel komen.
- Minder parkeerplaatsen zodat er meer ruimte is voor groen.
- De maximumsnelheid is nu 15 kilometer per uur.
Warmere uitstraling:
- De nieuwe bestrating is vooral van natuursteen in de kleuren lichtgrijs en lichtgeel.
- Nieuwe verlichting, aanvullend op de bestaande en nieuwe verlichting van het Museum Boijmans Van Beuningen en het Depot Boijmans Van Beuningen.
Waterberging:
- De twee vijvers van het Nieuwe Instituut zijn aangepakt. Onder de vijvers kwam een opslagsysteem voor regenwater. Samen met een nieuwe vijverbodem en zuiverende waterplanten is het water schoner, waardoor er meer flora en fauna is ontstaan.
- Om wildplassen te voorkomen en het gebied voor te bereiden op meer bezoekers, is een openbaar toilet bij de entree van de Jongkindstraat geplaatst.
Hoe kwam dit ontwerp tot stand?
Het Landschapsarchitectenbureau Gustafson Porter kreeg na een selectieprocedure eind 2014 de opdracht een visie voor de buitenruimte van het Museumpark en omgeving te maken. De opdracht was het gebied beter te verbinden met de omgeving, betere routes in het Museumpark en het vergroenen van de omgeving. De visie laat zien dat het gebied veel groener kan worden. Het gebied wordt hierdoor prettiger en aantrekkelijker voor bezoekers en buurtbewoners.
Gebiedsvisie Hoboken
Het Museumpark en de directe omgeving liggen in Hoboken. In de Gebiedsvisie Hoboken 2030 staat dat het een mooie, veilige en inspirerende buitenruimten moet worden. Als visitekaartje van Hoboken, alle instellingen in Hoboken en daarmee ook voor de binnenstad.
Aansluiting op het toegangsplein van het Depot
In het Museumpark is in de afgelopen jaren het Depot Boijmans Van Beuningen gebouwd en 6 november 2021 geopend. Rondom het gebouw komt een toegangsplein dat het 'voorportaal' wordt genoemd. Het depot en het voorportaal zijn ontworpen door het Rotterdamse architectenbureau MVRDV. Al in een vroeg stadium van het ontwerp is de samenwerking tussen Gustafson Porter en MVRDV gezocht om beide ontwerpen goed op elkaar aan te laten sluiten.
Rotterdam gaat voor groen
De vergroening van de buitenruimte wordt mede mogelijk gemaakt door Rotterdam gaat voor groen. In dit actieprogramma werken gemeente, bewoners en bedrijven samen om 20 hectare extra groen in de stad te realiseren.
Meer informatie
Heeft u vragen of wilt u nadere informatie over de nieuwe inrichting van het Museumpark ontvangen? Stuur dan een e-mail naar de projectgroep. Link opent een externe pagina in een nieuw browsertabblad..