Ga naar de hoofdinhoud

Leestijd: 5 min

Kralingse Plaslaan 108 110

Kralingse Plaslaan 108-110 wordt verbouwd. In het pand zat vroeger een jeugdgevangenis. Het wordt nu geschikt gemaakt voor de opvang van jongeren tussen 18 en 23 jaar die plotseling dakloos zijn geworden. Zij krijgen er begeleiding, zodat ze daarna in een eigen woonruimte kunnen wonen of andere zorg krijgen die bij hen past.

Op deze pagina leest u wat het project inhoudt en hoe u in de toekomst meer informatie krijgt.

Maatschappelijke opvang voor jongeren

Op dit moment zijn er vijf verschillende plekken waar jongeren worden opgevangen, verspreid door Rotterdam. Er is ook een aparte locatie die overdag geopend is. De nieuwe locatie aan de Kralingse Plaslaan wordt straks gebruikt als één centrale 24-uursopvang voor kwetsbare dakloze jongeren. De bestaande locaties voor jongerenopvang zullen dan sluiten. Dit is een grote verbetering van de opvang voor deze jongeren in Rotterdam. 

De locatie biedt eerste opvang bij dakloosheid. Jongeren verblijven hier over het algemeen kort: maximaal 3 maanden. Hierna maken zij de stap naar een eigen woning of een vervolgplek met begeleiding. Op de locatie is 24 uur per dag toezicht en begeleiding. De jongeren worden begeleid bij het regelen van zaken die nodig zijn voor hun volgende plek.

Voorgeschiedenis

In 1910 is de grond van het pand aan de gemeente geschonken. Voorwaarde was dat het zijn maatschappelijke bestemming behield. In 1938 kwam er een afdeling van jeugdgevangenis De Hartelborgt. Het pand stond nu al een tijd leeg. In 2021 kocht de gemeente dit karakteristieke pand met cultuurhistorisch belang voor de stad. Voorwaarde was dat het pand behouden zou blijven voor jongeren. Dit biedt een mooie kans, want er is in Rotterdam een groeiende vraag naar maatschappelijke voorzieningen. 

Renovatie

Het pand wordt nu geschikt gemaakt als opvang voor maximaal 40 dakloze jongeren in de leeftijd van 18 tot 23 jaar plus begeleiding. De renovatie is in 2027 klaar. De jongeren krijgen allemaal een eigen kamer met eigen sanitair. Er komt een gemeenschappelijke huiskamer met keuken. Er is een ruimte voor het zorgpersoneel dat de jongeren gaat begeleiden. 
Het is de bedoeling dat het pand straks weer 40 jaar gebruikt kan worden. Alle asbest wordt verwijderd en de technische installaties worden vernieuwd. Het gebouw wordt duurzaam gemaakt. Doel is dat het pand straks bijna energieneutraal is. We maken het pand zo veel als mogelijk toegankelijk en bruikbaar voor iedereen, dus ook voor mensen met een lichamelijke beperking.
Omdat het pand een karakteristieke en historische gevel heeft, blijven de voorgevel en het aanzicht vanaf de straat zoveel mogelijk als ze nu zijn. Verder grenst het pand aan de Botanische Tuin Kralingen. We proberen het ontwerp van de binnentuin zoveel mogelijk aan te laten sluiten op dat van deze Botanische Tuin.

Planning verbouwing

  • Eerste kwartaal 2025: Werken aan het ontwerp.
  • Tweede kwartaal 2025: Ontwerp is klaar.
  • Derde kwartaal 2025: Aanvraag omgevingsvergunning.
  • Tweede kwartaal 2026: Start van de verbouwing.
  • Tweede kwartaal 2027: Verbouwing klaar.

Ontwikkelingen

Een bedrijf is bezig met tuinonderhoud met groot materieel. Foto David Rozing
Start renovatie. Foto: David Rozing

Contact

Het projectteam informeert u via deze pagina. 
Hebt u vragen? Mail naar renovatiekralingseplaslaan108so@rotterdam.nl. Link opent een externe pagina in een nieuw browsertabblad..