Ga naar de hoofdinhoud

15 oktober 2026

Algemeen

Leestijd: 4 min

Groen licht voor renovatie Museum Boijmans Van Beuningen

De renovatie van Museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam kan beginnen. De gemeente heeft de opdracht gegeven aan bouwcombinatie Dura Vermeer en J.P. van Eesteren en aan installateur Koninklijke Kuijpers. Eind oktober gaan zij aan de slag. Het museum is naar verwachting eind 2030 weer open.

artistieke impressie van Boijmans na de renovatie gezien vanaf de Westersingel
Artistieke impressie van Museum Boijmans Van Beuningen in 2030. | Mecanoo

De aanbesteding is afgerond. Dat is de procedure waarmee de gemeente een bedrijf kiest om werkzaamheden uit te voeren. De markt voor grote bouwprojecten is ingewikkeld en de kosten vielen hoger uit. Toch is de gemeente er samen met alle partijen uitgekomen. Het project kan nu door naar de volgende fase.

3 maanden overleg

De gemeente sprak de afgelopen 3 maanden intensief met architectenbureau Mecanoo, de aannemers en het museum. Het belangrijkste doel was om het project betaalbaar te maken. Alle onderdelen van het plan en alle begrotingen zijn opnieuw bekeken. Dat leidde tot aanpassingen. Ook de werkwijze is onderzocht, zodat de risico’s kleiner worden. Het resultaat is een plan dat zoveel mogelijk van de kwaliteit en de ambities van het definitief ontwerp behoudt.

Wethouder Diederik van Dommelen (Financiën, Organisatie, Vastgoed en Handhaving): 'De afgelopen 3 maanden hebben we indringend gesproken over hetzelfde doel: De renovatie van Museum Boijmans Van Beuningen moet af, voor zo ver mogelijk binnen de tijd, binnen budget en binnen het ontwerp. Iedereen was zeer gemotiveerd om eruit te komen. We hebben besproken hoe werk efficiënter kan en welke mogelijke subsidies we kunnen aanvragen. Ik ben blij dat het ontwerp overeind is gebleven en dat we het project kunnen gunnen aan de aannemer en installateur. We kunnen door naar de volgende fase.'

De rol van het museum

Museum Boijmans Van Beuningen was de afgelopen maanden nauw betrokken. Het museum gaf advies over de vraag of voorgestelde verbeteringen en besparingen haalbaar zijn.

Het plan draait om 5 doelen uit het Definitief Ontwerp:

  • De oude, monumentale gebouwdelen van Van der Steur, Bodon en Henket worden hersteld.
  • Er komt een nieuwe hoofdingang, waar bezoekers gastvrij worden ontvangen.
  • De aan- en afvoer voor het werk van het museum wordt beter.
  • Bezoekers krijgen betere looproutes in het gebouw.
  • De verbinding van het museum met de stad en het Museumpark wordt beter.

Sandra Kisters, waarnemend directeur Museum Boijmans Van Beuningen: ‘Ik ben blij dat er dankzij alle gezamenlijke inspanningen een haalbaar plan ligt waarin ambitie en functionaliteit overeind blijven. Dit is een belangrijke mijlpaal voor het museum en voor de stad. Na jaren van voorbereiding gaan wij nu écht bouwen aan de toekomst. Museum Boijmans Van Beuningen gaat weer open! Onze onlangs overleden directeur Ina Klaassen heeft zich jarenlang met grote toewijding ingezet voor de vernieuwing van het museum. Dat we deze belangrijke stap nu kunnen zetten, is ook aan haar te danken.’

Het ontwerp

Francine Houben van Mecanoo architecten: ‘Museum Boijmans Van Beuningen is een icoon van Rotterdam. Met ons ontwerp koesteren we de rijke geschiedenis van het museum met haar prachtige collectie, en geven we het een nieuwe toekomst: toegankelijk en uitnodigend voor iedereen. Ik ben superblij dat we de plannen nu echt gaan realiseren.’

Zo gaat het verder

Eind oktober gaan J.P. van Eesteren, Dura Vermeer en Koninklijke Kuijpers aan de slag. Deze 3 bedrijven hebben veel ervaring met moeilijke renovaties en met musea. Ze werkten eerder in Rotterdam en daarbuiten. De gemeente heeft er vertrouwen in dat zij dit werk goed uitvoeren.

Eerst werken de bedrijven samen met de architect, de adviseurs, de gemeente en het museum het ontwerp technisch verder uit. Ze maken ook een bouwplanning. Verder bedenken ze hoe materiaal wordt aan- en afgevoerd en hoe de bouwplaats wordt ingericht. Als deze fase goed is afgerond, begint de echte bouw.

Marco Peppel, directievoorzitter van J.P. van Eesteren, mede namens Dura Vermeer en Kuijpers: ‘Wat een prachtig project is dit! Eigenlijk is het museum een kunstwerk op zich. Als bouwers en installateur bundelen we onze kennis van en ervaring met musea om te werken aan de duurzame toekomst van dit Rotterdamse icoon. Het is een monument dat veel restauratiecapaciteit en expertise nodig heeft. Maar vooral ook een flinke dosis (vak)liefde. De maatschappelijke waarde van dit instituut voor de stad en haar inwoners staat buiten kijf. We kijken ernaar uit om nu de handen uit de mouwen te steken.’

Wanneer gaat het museum weer open?

Naar verwachting kunt u Museum Boijmans Van Beuningen vanaf eind 2030 weer bezoeken. Het gebouw is dan toegankelijk voor iedereen uit Rotterdam en daarbuiten. Het museum is opnieuw de plek om een zeer veelzijdige collectie te zien. Met een eigenzinnig programma kunnen bezoekers kunst op hun eigen manier beleven.

Artistieke impressie van Boijmans van bovenaf gezien
Mecanoo