U kunt subsidie van de gemeente krijgen als u maatregelen neemt waardoor Rotterdam beter is voorbereid op extreme weersomstandigheden.
U vraagt bijvoorbeeld subsidie aan voor het aanleggen van extra groen, het opvangen van regenwater en het afkoppelen van uw dak of perceel. Deze subsidieregeling loopt van 1 januari 2021 tot en met 31 december 2021.
U dient een aanvraag voor subsidie vanaf € 1.500 (tot maximaal € 50.000) uiterlijk 8 weken vóór uitvoering van de activiteiten in.
U vraagt de subsidie online aan via de knop 'Aanvragen subsidie'.
U vraagt een subsidiebedrag tot € 1.500 euro aan op de pagina Subsidie klimaatadaptatie tot € 1.500.
In 2021 stelt de gemeente in totaal € 500.000 beschikbaar.
De subsidie bedraagt:
Een combinatie van prestaties en bijdragen mag ook. De subsidie is per aanvraag maximaal € 50.000.
De subsidie is beschikbaar voor activiteiten en voorzieningen waarbij Rotterdammers zorgen voor:
De toename geldt ten opzichte van de huidige situatie van het gehele perceel. Daarbij kan gedacht worden aan:
De subsidieaanvraag is gratis.
Bij het doorlopen van de subsidieaanvraag stuurt u de volgende documenten mee:
Als u een subsidieaanvraag doet, dan laat de gemeente u binnen 8 weken weten of u hiervoor in aanmerking komt. Het kan zijn dat de gemeente daarvoor meer tijd nodig heeft (maximaal 12 weken extra).
Bewoners, VVE’s, bedrijven en organisaties (stichtingen, verenigingen etc.) die gehuisvest zijn binnen Rotterdam. De subsidie is bedoeld voor private eigenaren en huurders van gebouwen, complexen, percelen en functionele eenheden.
Huurders moeten nagaan of ze voor geplande activiteiten en voorzieningen toestemming nodig hebben van hun huis-/pandeigenaar. Overheidsorganisaties kunnen geen gebruikmaken van de subsidieregeling.
Geen subsidie wordt verstrekt voor het toevoegen van groenoppervlak, waterberging of afgekoppeld oppervlak aan nieuwbouwprojecten of braakliggende terreinen.
De voorwaarden leest u ook in de subsidieregeling klimaatadaptatie.
U moet een aanvraag voor subsidie vanaf € 1.500 uiterlijk 8 weken voor uitvoering van de activiteiten indienen. Na uitvoering van de activiteiten dient u een aanvraag tot vaststelling van de subsidie in. Let op, deze aanvraag moet uiterlijk 20 weken na het verlenen van de subsidie ingediend worden.
De gemeente verleent de subsidie pas als de aanvraag compleet is en voldoet aan de subsidievoorwaarden.
Voor subsidie moeten de volgende minimale oppervlakten of inhoudsmaten behaald worden (ten opzichte van de huidige situatie):
De minimale oppervlakten en inhoudsmaat gelden per onderdeel. Voldoet u voor een onderdeel aan de minimale oppervlakte of inhoudsmaat, dan kunt u hiervoor subsidie aanvragen.
Als u een groen oppervlak op het dak wilt aanleggen, moet u ook zorgen voor een waterberging van minimaal 30 liter per m2. Zo ontstaat een goede combinatie van groen en het vasthouden en vertragen van de regenwaterafvoer.
De waterberging moet gevuld kunnen worden met regenwater dat op het pand of perceel valt. Per kubieke meter waterberging moet daarvoor minimaal 15m2 aan verhard oppervlak aangesloten worden.
Het is ook belangrijk dat de waterberging een afvoervoorziening heeft. Daardoor kan de berging worden geleegd. Deze is daarna weer beschikbaar voor een volgende regenbui.
Het regenwater van het afgekoppeld oppervlak wordt vertraagd afgevoerd. Dit kan gerealiseerd worden door het tijdelijk vasthouden of infiltreren van het regenwater in de bodem. Afgekoppeld oppervlak dat direct naar het oppervlaktewater wordt geleid, telt dus niet mee.
Het ontwerp, de aanleg en instandhouding van de voorzieningen moet deugdelijk en zorgvuldig worden uitgevoerd. Daarnaast moeten de voorzieningen ten minste 5 jaar in stand worden gehouden.
Heeft u vragen over deze subsidieregeling? Neem dan contact op met het Duurzaamheidsloket of telefonisch via 14010.
Heeft u vragen over de afhandeling van uw aanvraag? E-mail naar team Subsidieadministratie of bel (010) 267 48 50
De voorwaarden van beide aanvragen zijn gelijk. De aanvraagprocedure verschilt:
Als u twijfelt of u subsidie kunt krijgen of twijfelt over de hoogte van het bedrag, dan kunt u beter eerst contact opnemen met het Duurzaamheidsloket.
Op dit moment telt ieder oppervlak mee waar beplanting (bomen, struiken, gras etc.) aangelegd wordt. Bijvoorbeeld in de tuin, op het dak of aan de gevel. Ook de ondergrond, bijvoorbeeld tuin en teeltaarde telt mee in het oppervlak. Er worden verder geen eisen gesteld aan het soort of type groen. Voor groen op daken geldt de eis aan de waterberging van 30 liter per vierkante meter.
Vanuit de gemeente wordt daar niet over geadviseerd. De gemeente wijst u wel op garantie en eventuele certificering van bedrijven. Voor het aanleggen van groen bestaat er bijvoorbeeld het groenkeur.
Stap 1: laat een gecertificeerd bureau beoordelen of uw dakconstructie geschikt is. Voor de aanleg van een groen dak met een dunne laag met sedumplantjes zijn nagenoeg alle platte en licht hellende daken geschikt
Stap 2: vraag een of meerdere offertes aan bij ‘groene’ dakdekkersbedrijven. Denkt u ook aan een dakonderzoek. Dit is nodig om de geschiktheid van uw dakconstructie te beoordelen
Stap 3: ga na of u een bouwvergunning nodig heeft
Stap 4: vraag subsidie aan bij de gemeente Rotterdam
In Rotterdam wordt veel regenwater afgevoerd samen met het vuile afvalwater. Dat is zonde, want regenwater is in principe schoon en kan worden gebruikt of langzaam de bodem inzakken. Dit ontlast het watersysteem en de afvalwaterzuivering.
Het regenwater niet meer via het afvalwaterriool afvoeren wordt afkoppelen genoemd. Het oppervlak dat niet meer aangesloten is op het vuilwater riool wordt afgekoppeld oppervlak genoemd. Het kan zijn dat in de huidige situatie het regenwater van uw dak of perceel al gescheiden van het afvalwater wordt afgevoerd. In dit geval kunt u niet gebruik maken van de subsidiebijdrage voor afkoppelen van 5 euro per vierkante meter.
Afgelopen jaren had de gemeente Rotterdam een groene daken subsidieregeling waarbij de minimale eis 25 liter/m2 was. We hebben geleerd dat om klimaatverandering tegen te gaan, oplossingen om water te bergen nog ambitieuzer moeten worden. Daarom subsidiëren we vanaf 1 januari 2020 groene daken die minimaal 30 liter/m2 aan water bergen. Let bij aanleg van een groen dak dus goed op of het groene dak hieraan voldoet. Er bestaan verschillende (sedum-)pakketten die hieraan voldoen, dus vraag de leverancier hier van te voren naar om teleurstelling te voorkomen.
Er is geen online tool, maar als u weet hoeveel oppervlak aan groen u toevoegt, hoeveel afgekoppeld oppervlak u toevoegt en/of hoeveel m3 waterberging u toevoegt, dan kunt u dit heel eenvoudig zelf uitrekenen. Let op, het gaat om de toevoeging ten opzichte van de huidige situatie.
Subsidiebedrag in euro = 10 x … m2 groen + 5 x … m2 afgekoppeld oppervlak + 500 x …m3 waterberging.
Meestal is de hoeveelheid waterberging gelijk aan de inhoud of ruimte van uw voorziening.
Maar de berging moet wel gevuld kunnen worden met regenwater. Daarom moet op de waterberging ten minste 15 vierkante meter verhard oppervlak per kubieke meter waterberging worden aangesloten.
Naast het vullen van de waterberging is het belangrijk dat de waterberging ook een afvoervoorziening heeft. Daardoor kan de berging worden geleegd en is dan weer beschikbaar voor een volgende regenbui.
Voor een standaard regenton kunt u geen subsidie krijgen voor waterberging of afkoppelen. Een standaard regenton wordt namelijk niet automatisch geleegd en dan is de berging mogelijk niet beschikbaar voor de volgende regenbui. Ook wordt de zogenaamde overloop vaak weer aangesloten op de regenpijp. Als u zorgt dat de overloop van de regenton niet meer via de regenpijp naar het riool loopt, maar naar bijvoorbeeld de tuin, dan bent u regenwater aan het afkoppelen en voor het aangesloten oppervlak kunt u wel subsidie krijgen.
Ja, er dient echter 1 aanvrager te zijn en de buren moeten een toestemmingsformulier ondertekenen. Eventuele verrekening tussen de aanvrager en de buren wordt onderling afgesproken. De gemeente Rotterdam is hierin geen partij.
Dit is een blad waarop de specificaties staan van uw product. Hier vindt u bijvoorbeeld de hoeveelheid waterberging van uw groene dak of infiltratiekratten.
Waterberging van een vijver telt alleen mee als deze gevuld wordt met regenwater afkomstig van dak en/of verhard terrein.
Ja, als er een groen dak wordt aangelegd met een waterbergend vermogen van tenminste 30 liter per m2 en er tenminste 1 m3 aan waterberging en 20 m2 aan groenoppervlak wordt gerealiseerd. De subsidiebijdrage van het groene dak bestaat dan uit een deel voor het toegevoegde groenoppervlak a 10 euro per m2 en een deel voor de toegevoegde waterberging a 500 euro per kubieke meter.
Als u groene daken met uw buren aanlegt, dan mag u de hoeveelheden bij elkaar optellen.
Rekenvoorbeelden subsidiebijdrage groen dak:
Alleen het oppervlakte met beplanting van de halfverharding telt mee. Grind bijvoorbeeld niet.